Северноирската ДУП го поддржува Џонсон

Од:

Десет пратеници на северноирската Демократска унионистичка партија ќе продолжи да ја поддржува британската Влада и кога Борис Џонсон ќе стане премир, изјави лидерката на ДУП, Арлен Фостер.

Таа истакна дека довербата и договорот помеѓу конзервативците и ДУП останува во сила. Фостер додаде дека двете партии пред почетокот на новата седница на Парламентот ќе одржи состанок на кој ќе се анализира меѓупартискиот договор.

Таа наведе дека разговарала со Џонсон, при тоа честитајќи му го изборот, потенцирајќи дека очекува тој набрзо да ја посети Северна Ирска.

Би можело да ве интересира

Четворица британски европратеници ја напуштија Партијата Брегзит

„Дејли меил“: Дишењето воздух во Лондон е како пушење 160 цигари годишно

Ана Ололовска

Франција, Германија и Британија го предупредија Иран поради активностите со балистички ракети

Ана Ололовска

Џонсон демантира дека го коментирал однесувањето на Трамп

Џонсон: НАТО не е разнишан, мирот не треба да се зема здраво за готово

Ана Ололовска

Џонсон им порача на своите сојузници од НАТО: Сите за еден, еден за сите

Ана Ололовска