Северна Кореја тестираше уште една крстосувачка ракета

Од:

Северна Кореја во текот на месецот тестираше крстосувачка ракета, во рамките на редовните летни воени вежби, соопштија денеска претставниците на јужнокорејската армија.

Ракетата била лансирана од брод во Источно Море на 6 јули и летала помалку од сто километри.

Јужнокорејската армија не го наведе типот на ракета, но се претпоставува дека ист проектил бил тестиран и претходно.

Летните поморски воени вежби почнаа на почетокот од месецот и се уште траат. Вообичаено траат до август.

Би можело да ве интересира

Ким: Многу ми е жал за инцидентот

Ана Ололовска

Северна Кореја најверојатно се подготвува за нов тест на балистичка ракета со среден дострел

Ана Ололовска

Јужнокорејски дипломат тврди дека Ким Џонг-ун е во кома и дека власта ја презела неговата сестра

Ана Ололовска

Северна Кореја: Новиот петгодишен развоен план ќе се претстави во јануари, на конгресот на Работничката партија

Ана Ололовска

Севернокорејскиот лидер испраќа помош во град што е во карантин

А1он

СЗО: Во Северна Кореја се тестирани над илјада луѓе, нема заразени со Ковид-19

Ана Ололовска