Северна Кореја смета дека Шинѕо Абе е најглупавиот човек на светот

Од:

Севернокорејските власти денеска соопштија дека јапонскиот премиер Шинѕо Абе е „најглупавиот човек во историјата“ на човештвото, предупредувајќи го дека наскоро „пред нос“ може да има вистинска балистичка ракета.

Абе во четвртокот остро ја осуди пробата на балистички ракети што ја спроведе Северна Кореја, изјавувајќи дека со тоа се кршат резолуциите на ОН.

– Можеме да кажеме дека Абе е идиот и најглупав човек во историјата на човештвото затоа што не знае да разликува ракета од справа за лансирање ракети, изјави неименуван функционер од Министерството за надворешни работи на Северна Кореја, пренесува КЦНА.

– Абе наскоро би можел пред нос да види што е вистинска балистичка ракета … Абе е совршен имбецил, додал функционерот наведувајќи дека Северна Кореја не треба да се занимава со Абе, кој е „политичко џуџе“.

Ова е вторпат во еден месец Северна Кореја да го критикува јапонскиот премиер, кого веќе ја нарече „идиот“.

Северна Кореја во четвртокот истрела две ракети кои завршија во Јапонското Море.

Би можело да ве интересира

Севернокорејскиот лидер испраќа помош во град што е во карантин

А1он

Нагасаки: 75 години од нападот на САД со атомска бомба

А1он

Одбележани 75 години од нападот врз Хирошима

А1он

Вонредна состојба во дел од Јапонија поради коронавирусот

А1он

Јапонците масовно купуваат раствор за грло откако политичар кажал дека помага против коронавирусот

А1он

Јапонска стартап компанија измисли заштитна маска која преведува осум јазици

А1он