Северна Кореја се закани дека ќе продолжи со нуклеарни проби

Од:

Северна Кореја денеска соопшти дека општата осуда за нејзините тестирања на балистички ракети ги смета како „голема провокација“ и се закани дека ќе продолжи со нуклеарни и ракетни тестови.

– Нашето трпение има граници, а осудата ја наведува Северна Кореја да се преиспита дали да го продолжи разоружувањето што го почна со цел да гради доверба со САД, се наведува во соопштението на севернокорејското Министерство за надворешни работи.

Европските земји во Советот за безбедност на ОН го осудија неодамнешното тестирање на балистичките ракети на Северна Кореја.

Нуклеарните преговори меѓу САД и Северна Кореја завршија минатиот викенд без успех.

Би можело да ве интересира

САД ја обвинија Северна Кореја за перење на најмалку 2,5 милијарди долари

Ана Ололовска

Разрешувања во раководството на военото разузнавање на Северна Кореја

Ана Ололовска

Северна Кореја ја унапредува својата нуклеарна воена програма

Ана Ололовска

Ким Џонг-ун му ја честиташе на Путин 75-годишнината од победата над фашизмот

А1он

Јужнокорејски разузнавачи тврдат дека Ким немал операција на срце

Ана Ололовска

Путин го одликува Ким Џонг-ун по повод 75-годишнината од победа над нацизмот

Ана Ололовска