Северна Кореја се закани дека ќе продолжи со нуклеарни проби

Од:

Северна Кореја денеска соопшти дека општата осуда за нејзините тестирања на балистички ракети ги смета како „голема провокација“ и се закани дека ќе продолжи со нуклеарни и ракетни тестови.

– Нашето трпение има граници, а осудата ја наведува Северна Кореја да се преиспита дали да го продолжи разоружувањето што го почна со цел да гради доверба со САД, се наведува во соопштението на севернокорејското Министерство за надворешни работи.

Европските земји во Советот за безбедност на ОН го осудија неодамнешното тестирање на балистичките ракети на Северна Кореја.

Нуклеарните преговори меѓу САД и Северна Кореја завршија минатиот викенд без успех.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја не сака бесмислени разговори со САД

Ана Ололовска

Еспер: Сеул да преземе поголеми трошоци за американските сили во земјата

Ана Ололовска

Пјонгјанг соопшти дека САД нудат продолжување на преговорите во декември

Европа: Ракетните проби на Северна Кореја влијаат врз регионалната безбедност

Ана Ололовска

САД активно се обидуваат да ја убедат Северна Кореја да се врати на преговорите

Пјонгјанг: Се помали шанси за нормализација на односите со САД