Северна Кореја: Разговори со САД би му користеле само на Вашингтон

Од:

Ким Јо Џонг, сестрата на лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, денеска изјави дека од самитот на Ким и американскиот претседател Доналд Трамп ќе има корист само Вашингтон.

Сестрата на Ким, сепак, ја остави отворена можноста за нова рунда разговори, јави севернокорејската државна агенција КЦНА.

Таа оцени дека самитот со Вашингтон веројатно нема да се одржи оваа година, но додаде и дека „никогаш не се знае“.

Би можело да ве интересира

САД: Седум милиони заразени со коронавирус

А1он

Иранскиот претседател бесен: Ги обвини САД за „дивјаштво“ поради новите економски санкции

А1он

Бајден: Трамп молчи за диктаторот Лукашенко

А1он

Британија ќе чека да поминат изборите во САД, па ќе одлучи за екстрадицијата на Асанж

А1он

„Њујорк тајмс“: Во Пентагон се разговара за оставки ако Трамп ја употреби армијата против народот

А1он

Втора ноќ протести во САД поради пресудата за убиството на Бријана Тејлор

Ана Ололовска