Северна Кореја повторно истрела балистички ракети

Од:

Северна Кореја повторно, трет пат во еден месец испука проектили за кои се верува дека се балистички ракети, соопшти јужнокорејската војска.

dobivaj vesti na viber

Се претпоставува дека се испукани две балиситички ракети со краток дострел на исток од провинцијата Северен Пјонган на северозападот од земјата.

Севернокорејската агенција КЦНА објави дека се одржала вежба за проверка на стручноста во постапките при употреба на ракетно оружје кои се лансира од подвижни железнучки вагони.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја истрела двe крстосувачки ракети

Лидерот на Доњецк му пратил порака на Ким Џонг-ил, сака соработка со Северна Кореја

Путин: Русија и Северна Кореја ќе ги прошират односите

А1он

Гутереш ќе се посвети на денуклеаризација на Северна Кореја

Маја Терзиова

Северна Кореја прогласи победа над коронавирусот и го обвини Сеул за избувнувањето

Ана Ололовска

Најнова вест од западните медиуми: Путин бара помош од Северна Кореја