Северна Кореја: Новиот петгодишен развоен план ќе се претстави во јануари, на конгресот на Работничката партија

Од:

Севернокорејската владеачка Работничка партија, во јанари ќе одржи конгрес на кој се очекува лидерот Ким Џонг-ун да го објави новиот петгодишен план за развој на националната економија, погодена од санкциите на Вашингтон и пандемијата на коронавирусот.

Плановите за одржување на конгресот беа потврдени за време на вчерашниот пленарен состанок на Централниот комитет на партијата, на кој Ким призна дека има економски тешкотии предизвикани од „неочекуваните и неизбежни предизвици од различен аспект и ситуацијата во регионот околу Корејскиот Полуостров“, јавија американските медиуми.

Во извештајот, меѓутоа, експлицитно не се наведува дали се мисли на проблемот со дипломатските односи меѓу Пјонгјанг и Вашингтон, кои се оптоварени со севернокорејската нуклеарна програма.

Севернокорејската Работничка партија својот последен конгрес во полн состав го оддржа во 2016 година, за првпат по 36 години, потсетуваат американските медиуми.

Би можело да ве интересира

Јужна Кореја загрижена поради ракетата презентирана во Пјонгјанг

А1он

Северна Кореја со воена парада ја одбележа годишнината на владејачката Работничка партија

ВИДЕО: Северна Кореја на утрешната воена парада се очекува да претстави ново моќно оружје

А1он

Ким: Многу ми е жал за инцидентот

Ана Ололовска

Северна Кореја најверојатно се подготвува за нов тест на балистичка ракета со среден дострел

Ана Ололовска

Јужнокорејски дипломат тврди дека Ким Џонг-ун е во кома и дека власта ја презела неговата сестра

Ана Ололовска