Северна Кореја не сака Помпео да учествува во нуклеарните преговори

Од:

Северна Кореја не сака повеќе американскиот државен секретар Мајк Помпео да учествува во нуклеарните преговори, објави денеска севернокорејската државна новинска агенција КЦНА.

– Се плашам дека атмосферата ќе биде лоша и дека разговорите повторно ќе запнат ако Помпео продолжи да учествива во преговорите, изјави претставникот на севернокорејското Министерство за надворешни работи Квон Џонг-гун.

Тој додаде дека при евентуално продолжување на дијалогот со САД, во кој нема да учествува Помпео туку „повнимателно и позрело лице во комуникациите“.

– Никој не може да ја предвиди ситуацијата на Корејскиот Полуостров ако САД се откажат од клучната причина поради која Пјонгјанг е принуден да развива нуклеарна програма, посочи Квон, без да ја прецизира изјавата.

Би можело да ве интересира

Бела куќа: Трамп навистина жали што не вовел повисоки царини за Кина

Трамп негира дека се согласил Макрон да преговара со Иран во име на Г-7

Трамп му вети „многу голем“ трговски договор на Џонсон по Брегзит

Русија ќе разгледа евентуален повик за влез во Г7 на следниот самит во САД

Прв смртен случај од електронски цигари во Илиноис

Кина ќе одговори на новите американски царини