Северна Кореја лансираше неидентификувани проектили

Од:

Северна Кореја утрово лансира неидентификувани проектили кон отворено, соопшти јужнокорејската армија.

Додека Министерството за одбрана на Јапонија соопшти дека истрелана е балистичка ракета, но не наведе повеќе детали.

Претходно, амбасадорот на Северна Кореја во Обединети нации ги повика САД да се откажат од непријателските политики кон Пјонгјанг со порака дека никој не може да го оспори правото на неговата земја на самоодбрана и тестирање на оружјето.

Северна Кореја ги обвини Сеул и Вашингтон за „двојни стандарди“.

Во средината на месецот и Северна и Јужна Кореја тестираа балистички проектили, продолжувајќи ја трката во вооружување.

Би можело да ве интересира

ОН: Северна Кореја изложена на ризик од глад

Ана Ололовска

Ким Џонг-ун: Воено се засилуваме за да се заштитиме од САД

Ана Ололовска

Севернокорејскиот лидер Ким повика на подобрување на условите за живот во неговата земја

Ана Ололовска

Северна Кореја упати закана до СБ на ОН за критиките на нејзината нуклеарна програма

Ана Ололовска

Северна Кореја истрела нова хиперсонична ракета

Ана Ололовска

Пјонгјанг: Воениот сојуз меѓу Австралија, Велика Британија и САД е опасен