Северна Кореја: Короната ни дојде од Јужна Кореја преку „неидентификувани работи“

Од:

Северна Кореја заклучи дека првите случаи на инфекција со коронавирус во таа земја се случиле во регион во близина на границата со Јужна Кореја, а како што објавија денеска државните медиуми, првите пациенти биле во контакт со „неидентификувани работи“.

dobivaj vesti na viber

Објавувајќи ги резултатите од своите наоди, Северна Кореја им наложи на граѓаните да бидат „внимателни за „непознати работи“ кои доаѓаат од ветер и други климатски појави и балони во областите долж линијата на разграничување“, пренесува Ројтерс.

Познато е дека 18-годишниот војник по име Ким и 5-годишното момче по име Ви, биле во контакт со неидентификувани материјали на ридот околу касарните и станбените области во Ифо-ри на почетокот на април, објави државната новинска агенција KCNA додавајќи дека подоцна развиле симптоми и биле позитивни на коронавирус.

Ихпо-ри е регион во округот Кумганг на источниот брег на земјата во близина на границата со Јужна Кореја.

„Резултатите од истрагата покажаа дека неколку луѓе кои дошле од областа Ифо-ри во главниот град во средината на април имале треска, а меѓу нивните контакти е забележано нагло зголемување на случаите на треска“, пишува КЦНА.

Би можело да ве интересира

Јужнокорејска војска: Северна Кореја истрела балистичка ракета

А1он

Северна Кореја тестираше балистичка ракета

Ана Ололовска

Северна Кореја: Америка подобро да не шири лажни вести

А1он

Пјонгјанг: Никогаш не сме и нема да извеземе оружје и муниција во Русија

Ана Ололовска

Северна Кореја гласаше против обраќање на Зеленски на Генералното собрание на ОН

А1он

Британија покани претставник на Северна Кореја на погребот на кралицата