Северна Кореја: Ќе им причиниме најголемо страдање на САД досега

Од:

Северна Кореја предупреди дека ќе им нанесе „најголемо страдање“ на САД доколку Вашингтон продолжи да се залага за поостри санкции од ОН по шестата нуклеарна проба на Пјонгјанг.

Во соопштението на севернокорејското Министерство за надворешни работи се наведува дека доколку Вашингтон влијае на усвојување на „илегалната и незаконска резолуција“ за построги санкции, Пјонгјанг ќе се погрижи САД „да ја платат цената“.

– Мерките кои ќе ги преземе Северна Кореја ќе им предизвикаат на САД најголема болка и страдање од кога било во нивната историја, соопшти Министерството.

Како што се додава, „светот ќе набљудува како Северна Кореја може да ги скроти американските гангстери со преземање на серија акции, кои се поостри отколку што можат тие да предвидат“.

Вашингтон сака Советот за безбедност на ОН денеска да гласа за воведување нови санкции против Пјонгјанг, и покрај спротивставувањето на Пекинг и Москва.

САД предлагаат нафтено ембарго за Северна Кореја, замрзнување на имотот на нејзиниот лидер Ким Џонг-ун, но и забрана за извоз на текстил и исплата на севернокорејските работници во странство.

Би можело да ве интересира

Асад: САД води војна за нафта, како и нацистите

Европа: Ракетните проби на Северна Кореја влијаат врз регионалната безбедност

Ана Ололовска

Ердоган разочаран од одлуката на САД да го признае геноцидот врз Ерменците

Ана Ололовска

Бела куќа: САД мораат да го решат прашањето на набавката на „С-400“ од Турција, за да напредуваат во другите области

Ана Ололовска

Еспер: Ќе треба уште малку време за целосното повлекување на американските војници од Кобани

Ана Ололовска

Распит за импичментот на Трамп: Најмногу се интересирал за истрага на Бајден

Ана Ололовска