Северна Кореја истрела неидентификуван проектил, тврди јужнокорејската војска

Од:

Северна Кореја истрела неидентификувана ракета во морето, јави денеска јужнокорејската војска и ова е прв ваков тест на Пјонгјанг во новата година.

dobivaj vesti na viber

Ракетата била истрелана во морето источно од полуостровот, соопштија командантите на штабот на Јужна Кореја, без да дадат дополнителни детали.

Северна Кореја во 2021 година соопшти дека успешно тестирала нов тип на балистичка ракета истрелана од подморница.

Овој нов обид дојде откако Северна Кореја не одговори на повикот на Вашингтон за разговори.

За време на важниот состанок на владејачката партија минатата недела, севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун потврди дека сака да ги зајакне воените капацитети на неговата земја, и покрај меѓународните санкции.

Преговорите со САД се во застој откако во 2019 година пропадна средбата меѓу Ким Џонг Ун и тогашниот американски претседател Доналд Трамп.

Откако Џо Бајден дојде на власт, САД неколку пати изјавија дека се подготвени да се сретнат со севернокорејските претставници, но, Пјонгјанг досега ја отфрла ваквата понуда.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја тврди дека бројот на случаи со „грозница“ не надминува 200 илјади дневно

Бајден: САД се подготвени на сите потези на Северна Кореја

Ана Ололовска

Северна Кореја информира за уште 186.000 случаи на „треска“ во епидемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Северна Кореја петти ден по ред има повеќе од 200.000 новоинфицирани со коронавирус

Ана Ололовска

Северна Кореја пријави околу 270.000 нови случаи на треска

Ана Ололовска

Ким ѝ нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за Ковид-19 во Пјонгјанг

Ана Ололовска