Северна Кореја бара отштета од Јапонија

Од:

Министерството за надворешни работи на Северна Кореја „инсистира“ Јапонија да плати компензација за рибарскиот брод што потона во понеделникот, откако се судри со со јапонски патролен брод на почетокот од оваа недела, јавуваат државните медиуми на Северна Кореја.

– Судирот бил намерен, оценија официјални лица од Пјонгјанг, оценувајќи го тоа како „гангстерски чин“ од Јапонија.

– Токио треба да преземе чекори за да ги спречи идните инциденти, изјави портпаролот на севернокорејското Министерство за надворешни работи.

Јапонската крајбрежна стража соопшти дека во понеделникот спасила околу 60 членови севернокорејски екипаж од рибарски брод кој потонал, откако се судрил со патролен брод во јапонските води.

Би можело да ве интересира

„Форин полиси“: Трамп бара од Токио 8 милијарди долари за оставање на американските војници во државата

Ана Ололовска

Еспер: Сеул да преземе поголеми трошоци за американските сили во земјата

Ана Ололовска

Пјонгјанг соопшти дека САД нудат продолжување на преговорите во декември

Европа: Ракетните проби на Северна Кореја влијаат врз регионалната безбедност

Ана Ололовска

САД активно се обидуваат да ја убедат Северна Кореја да се врати на преговорите

ВИДЕО: Илјадници Јапонци на улиците на Токио го поздравија царот