Северна Кореја: 3,5 милиони доброволци се јавиле во вооружените сили

Од:

Северна Кореја денеска соопшти дека речиси 3,5 милиони работници, членови на партијата и резервисти доброволно се јавиле да и се приклучат на војската во борбата против САД и отпорот против новите санкции на Обединетите нации.

Официјалниот севернокорејски весник „Родонг Синмун“ наведе дека доброволците се јавиле, откако државните медиуми во понеделникот објавија соопштение со кое се осудуваат новите санкции на ОН како одговор на ракетната проба на Пјонгјанг.

Би можело да ве интересира

Ри Џонг-хо: Подготвени сме за дијалог, но и за конфронтации со САД

Ана Ололовска

Помпео за Северна Кореја: Знаевме дека ќе има препреки

КЦНА: Целта на вежбите на Јужна Кореја и САД е напад врз Северна Кореја

Ким Џонг-ун многу задоволен од тестирањето на новото оружјето

Русија ги покани Трамп и Ким на прославата на „Денот на победата“

Сеул: Северна Кореја повторно лансира два „непознати проектила“