Северна Ирска добива помош од Лондон од две милијарди фунти

Од:

Британската Влада синоќа објави финансиска помош од две милијарди фунти (2,3 милијарди евра) за Северна Ирска. Таа помош е предвидена за подобрување на јавните услуги, изјави британскиот министер Џулијан Смит одговорен за Северна Ирска.

– Тоа финансирање дава безбедност…Таа инекција од 2,3 милијарди фунти од Лондон ќе помогне за реформи во јавните служби во Северна Ирска, додаде Смит.

– Тие средства ќе овозможат спроведување на потребните реформи на полето на здравствените услуги, образование и судството.

Севеврна Ирска, економски најнеразвиен дел од Обединетото Кралство во саботата со обнова на работата на Паралментот и именување влада, воспостави политички институции по три години политичка парализа.

Би можело да ве интересира

Во Велика Британија се предлага самоизолација на лицата кои биле во Италија

Ана Ололовска

ЕУ ќе го усвои мандатот за преговори со Обединетото Кралство

Ана Ололовска

Велика Британија ќе привлекува висококвалификувани работници со бодовен имиграциски систем

Ана Ололовска

Британската банка ХСБЦ отпушта 35.000 вработени

Ана Ололовска

Садик Кан со барање жителите на Лондон да го задржат европското жителство

Ана Ололовска

Најмалку три жртви во невремето Денис во Велика Британија

Ана Ололовска