Сеул тврди дека Северна Кореја истрелала балистичка ракета во близина на источниот брег на Јужна Кореја

Од:

Северна Кореја истрела балистичка ракета кон морето кај нејзиниот источен брег, јави денеска јужнокорејската новинска агенција Јонхап.

Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека Северна Кореја истрелала балистичка ракета.

Лансирањето на ракетата се случува три дена откако САД користеа бомбардери на нуклеарен погон и напредни стелт авиони во близина на Корејскиот Полуостров за време на заеднички воени вежби со јужнокорејската војска.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Северна Кореја повторно лансираше балистичка ракета

Ким и неговата ќерка го гледаа лансирањето на „монструозната“ интерконтинентална ракета

Ана Ололовска

230 патници се евакуирани пред полетувањето, во авионот се пронајдени куршуми

Горан Наумовски

Северна Кореја: Обидот на САД да го запре нашиот ракетен тест би бил објава на војна

Ана Ололовска

Северна Кореја се соочува со својот најголем глад од 1990-тите, Ким Џонг-ун издаде наредба

Ана Ололовска

Северна Кореја истрела крстосувачки ракети: „Демонстриравме нуклеарен контранапад“

Ана Ололовска