Сеул: Северна Кореја истрела најмалку една балистичка ракета

Од:

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја денеска истрелала најмалку една балистичка ракета кон своето Источнокинеско Море.

Генералштабот на армијата на Јужна Кореја не соопшти колкав бил дострелот на проектилот.

Лансирањето претставува продолжување на неодамнешните демонстрации на вооружување на Северна Кореја, вклучително и десетици проектили минатата недела, кои Пјонгјанг ги нарече симулирани напади врз јужнокорејски и американски цели кои одржуваат заеднички воздушни воени вежби.

Јужнокорејските и американските власти соопштија дека Пјонгјанг направил и технички подготовки за тестирање на нуклеарно оружје, за првпат од 2017 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Јапонија лансираше сателит со кој ќе ја надгледува Северна Кореја

Околу 500 луѓе се евакуирани поради пожар во картонска населба во Сеул

Ана Ололовска

Бајден: САД не размислува за заеднички нуклеарни вежби со Јужна Кореја

А1он

Севернокорејскиот лидер го смени најмоќниот воен функционер

Јужна Кореја ќе ги подобри одбранбените системи за да одговори на повредите на нејзиниот воздушен простор

Ана Ололовска

Јун: Мораме да ја казниме секоја провокација од Северна Кореја

А1он