Сеул повикува на нова средба Трамп-Ким

Од:

Јужнокорејскиот претседател Мун Џе Ин денеска повика на одржување нова средба меѓу неговиот американски колега Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, нагласувајќи дека подолгорочна стагнација во дијалогот ќе ја ослаби нивната желба за разговори за состојбата на Корејскиот Полуостров.

– Ако периодот без дијалог продолжи да се одолговлекува, тогаш може да ослаби страста за дијалог, изјави Мун за време на посетата на Осло, додавајќи дека е пожелно Ким и Трамп да се сретнат во блиска иднина.

Првата средба меѓу Трамп и Ким се одржа пред една година во Сингапур, при што беше постигната согласност двете страни да работат на денуклеаризација на Корејскиот Полуостров. Трамп и Ким имаа и втора средба на крајот на февруари годинава во Ханој, која заврши без каков и да е договор и беше оценета како неуспешна.

– Со тоа што втората средба меѓу САД и Северна Кореја во Ханој не доведе до конкретен договор и по неа не видовме каква и да е иницијатива за трета средба на врвот можам да кажам дека во суштина доаѓаме до еден вид ќорсокак, изјави Мун.

Би можело да ве интересира

Шојгу: Русија нема да распоредува нови ракети се додека САД исто така се воздржуваат во Европа и Азија

Градоначалничка во САД добива закани по коментари за Трамп

Работници од Пенсилванија условени да се појават на митинг на Трамп или да не добијат плата

Татјана Ташкова

КЦНА: Целта на вежбите на Јужна Кореја и САД е напад врз Северна Кореја

Ким Џонг-ун многу задоволен од тестирањето на новото оружјето

САД го напуштија одборот на косовската Агенција за споредување и верификација на имот