Сестрата на Ким Џонг-ун за јужнокорејскиот претседател: Тој е американски папагал

Од:

Влијателната сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го критикуваше претседателот на Јужна Кореја, велејќи дека тој е „папагал израснат од Америка“, откако тој го критикуваше пробното лансирање ракета извршено од Пјонгјанг.

Северна Кореја има долга историја на употреба на тестирање на оружје за зголемување на тензиите и минатата недела ја спроведе првата значајна провокација од инаугурацијата на американскиот претседател Џо Бајден.

САД и Јапонија соопштија дека Северна Кореја истрелала балистички ракети – забранети според резолуцијата на Советот за безбедност на ООН – додека Пјонгјанг инсистираше на тоа дека се работи за тактичко оружје.

Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин, кој ги поддржува односите со Пјонгјанг, во петокот одржа претпазлив говор во кој не се осврна конкретно на ракетниот тест.

Акциите што стојат на патот за продолжување на дијалогот меѓу Пјонгјанг и Вашингтон се „непожелни“, рече тој.

Неговиот говор предизвика осуда од Пјонгјанг, а Ким Џо Јонг, која е клучен советник на нејзиниот брат, го нарече говорот „врв на дрскоста“.

Нарекувајќи го јужнокорејскиот претседател „папагал одгледан од Америка“, таа рече дека ја користи „логиката на американските гангстери“.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја: САД ќе се соочат со сериозна ситуација

Ана Ололовска

Јужна Кореја бесна на Јапонија за планот за испуштање на радиактивна вода од Фукушума во океанот

Ана Ололовска

Јужна Кореја ја продолжува вакцинацијата со „Астра зенека“

Катерина Павлова-Николовска

Јужна Кореја ја запре вакцинацијата со „АстраЗенека“ за лица под 60 години

Жарко Настоски

Северна Кореја соопшти дека сè уште нема случаи на коронавирус

Ана Ололовска

Вашингтон, Токио и Сеул разговараа за денуклеаризација на Северна Кореја

Ана Ололовска