Сериски силувач дивјачки мачел девојки, но e поштеден од доживотен затвор

Од:

Сериски силувач чијшто плен биле млади жени и малолетни девојчиња за време на кампањата на терор што траеше речиси една деценија е осуден на речиси 30 години затвор откако судијата го означи како опасност за сите жени.

38-годишниот Оливер Волстенхолм користел измама и манипулативно однесување за да ги намами жртвите на секс, па дури и се обидел да уценува една личност да има секс со него на неговата брачна ноќ.

Волстенхолм сакаше да биде полицаец и уживаше да се облекува во униформа. Дома чувал палка, пиштол и самурајски меч. Тој таргетираше многу млади жени на Интернет пред лично да ги запознае, пишува „Дејли мејл“.

Волстенхолм, кој моментално се наоѓа во затворот со максимална безбедност Вејкфилд во Западен Јоркшир, е оценет како еден од најопасните британски криминалци.

Во еден инцидент, тој силувал три тинејџерки една по една откако ги однел во парк за да ги опијани.

Една жртва се предозирала во обид да се самоубие, а трета била задавена додека не изгубила свест пред да дозволи неговото куче да ја касне за стомакот.

Полицијата го обвини Волстенхолм откако упадна во неговиот дом во Вајтеншоу, Манчестер, и пронајде повеќе од 1.500 непристојни слики на електронски уреди на деца на возраст од неколку недели или месеци.

Во неговиот автомобил, полицајците пронајдоа и кујнски нож, ракавици, селотејп, маска за лице, острилки за моливи и шише „Fruit Shoot“ со пијалок на база на вотка што тој го нарече „бомба со сјај“. Понатамошното претресување на неговиот имот открило азотен оксид и женска долна облека.

Се покажа дека една жртва го пријавила Волстенхолм во полиција во 2014 година, но случајот против него бил отфрлен бидејќи била премногу трауматизирана за да сведочи.

Во Крунскиот суд во Болтон, Волстенхолм – кој се разведе од сопругата – призна силување, напад и воајеризам во врска со три жени и беше осуден на 29 години и девет месеци.

Тој ќе мора да одлежи најмалку 20 години пред да добие право на условен отпуст и ќе биде на условен отпуст до 2060 година.

Последните жртви се појавија откако тој беше осуден во ноември 2021 година на 22 години затвор за силување, сексуална активност со дете, поттикнување дете на сексуална активност, поседување непристојни слики и две точки од обвинението за поседување оружје во врска со уште четири жртви.

Сите обвиненија се однесуваат на настаните помеѓу 2012 и 2019 година. Последната казна од 29 години и девет месеци затвор ќе биде истовремено со 22-те години што тој моментално ги издржува. Тој беше поштеден од доживотен затвор.

Изрекувајќи ја пресудата на Волстенхолм, судијата Томас Гилбарт му рече: „Ова е многу загрижувачки случај. Силувал шест жртви. Користевте принуда и уцени и закани со оружје. Вашите силувања речиси станаа систематска работа на рутина. Задоволен сум што повеќе не претставуваат постојан ризик од сериозна штета на другите“.

Би можело да ве интересира

13 годишно девојче нападнато од осуммина и силувано на базен во Келн

Предраг Петровиќ

Во Скопје: 16-годишник силувал 14-годишно девојче

Србин силувал деветгодишна братучетка, ќерка на неговиот вујко

Туристка била силувана од пет мажи во хотел во Кипар

Две момчиња од Србија силувале и претепале девојка во Лефкада

Во семеен дом во Центар: Маж допирал жена, а се обидел да силува малолетно девојче