„Сериозна, но стабилна“ е состојбата на луксембуршкиот премиер Бетел, кој е заразен со коронавирусот

Од:

Здравствената состојба на премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел, е во „сериозна, но стабилна“ и тој ќе остане во болница уште најмногу четири дена поради последиците на коронавирусот.

Бетел на 27 јуни, веднаш по враќањето од самитот на ЕУ во Брисел, се покажа позитивен на тестот за коронавирус, а вчера е примен во болница.

Бетел (48) во текот на викендот бил земен под медицински надзор поради недоволната сатурација во организмот. Тој, исто така, имал кашлица, главоболка и треска, пренесуваат британските медиуми.

„Здравствената состојба на премиерот се смета за сериозна, но стабилна“, соопшти Владата на Луксембург. Во соопштението се наведува дека министерот за финансии, Пјер Грамења, го презема извршувањето на државните работи.

Би можело да ве интересира

САД фрлаат милиони дози вакцини во услови на глобален недостиг

Ана Ололовска

СЗО ја запре постапката за итно одбрување на Спутник В

Министрите за трговија на Г-20 ветија праведна распределба на вакцините против Ковид-19

Ана Ололовска

Путин пред новоизбраните пратеници во Думата: Мораме да ја забрзаме кампањата за вакцинација

Ана Ололовска

Мицотакис прими трета доза од вакцината

Ана Ололовска

Болсонаро: Не ми додевајте со прашања за смртните случаи од Ковид-19

Ана Ололовска