Сенатот го потврди именувањето на Лојд Остин за шеф на Пентагон

Од:

Американскиот Сенат го потврди денеска со мнозинство гласови именувањето на поранешниот генерал Лојд Остин за министер за одбрана на САД, со што ќе стане првиот Афроамериканец кој ќе го предводи Пентагон.

Остин (67) е втор член во администрацијата на новиот претседател на САД, Џо Бајден, чија номинација е одобрена во Конгресот, по потврдата на именувањето на директорката на Разузнавачките служби Еврил Хејнс.

Номинацијата на Остин е потврдена со 93 гласа „за“ и два „против“ во сенатот, кој има 100 членови.

Се очекува во следните денови да бидат одобрени и другите именувања на Бајден во неговиот тим за национална безбедност, вклучувајќи го и Ентони Блинкен за државен секретар на САД.

Бајден очекува од Остин да ја врати стабилноста на чело на Пентагон, каде за време на мандатот на администрацијата на Доналд Трамп беа сменети двајца министри, а четворица биле вршители на должност.

Би можело да ве интересира

САД ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји погодени од ебола

ВИДЕО: Мистериозна експлозија на израелски брод, обвинувања кон Иран

Годишниот собир на републиканците ќе заврши со говор на Донал Трамп

Над 300 луѓе обвинети за упадот во американскиот Конгрес

Жарко Настоски

Саудискиот принц Салман го одобрил убиството на новинарот Кашоги, тврди американското разузнавање

Жарко Настоски

Американски дипломати во Кина анално тестирани за корона, Пекинг вели: било по грешка

Жарко Настоски