Сенаторот Грам до СЗО: Нема повеќе пари за вас, вие сте бранители на Кина

Од:

Американскиот советник на претседателот Трамп и сенатор на сојузната држава Јужна Каролина, Линдзи Грам соопшти дека СЗО не треба повеќе да биде финансирана од САД за време на сегашното лидерство обвинувајќи ја организацијата за прикривање на податоците од Кина поврзани со коронавирусот.

„На следната сметка нема да има пари за СЗО“ рече сенаторот Грам на националната телевизија „Фокс њуз“.

Грам ја обвини организацијата за бранител на Кина и додаде: „Јас не мислам дека тие се добра инвестиција за САД, додека е сегашното лидерство таму, сметам дека во интерес на САД е да не им се плати“.

Сенаторот се надоврза на коментарот од страна на Трамп кој во вторникот рече дека плаќањето за СЗО од страна на САД треба да почека поради тоа што „Организацијата ги имала податоците за вирусот многу порано од денот на официјалното објавување“.

Грам, исто така, ја нападна и Кина нарекувајќи ја земјата „инкубатор за пандемија“ откако претходно ги обвини властите во Пекинг дека „неодговорно ги отвараат пазарите и дозволуваат на продавачите да продаваат лилјаци и други животни“ кои се сметаат за извор на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Преглед на состојбата со коронавирус во светот

А1он

Тедрос: Пандемијата ја прекина вакцинацијата против опасни болести

А1он

Од полноќ Австрија целосно ја отвора границата кон Словенија

А1он

Француска анализа тврди дека децата ретко се преносители на Ковид-19

А1он

Србија сака да покрие дел од трошоците од пандемијата со помош на Фондот за солидарност на ЕУ

А1он

Турција ги обновува летовите со околу 40 земји

А1он