Сенатори од Републиканската партија бараат Помпео да ги информира за средбата Трамп- Путин

Од:

Претседател на Комитетот за надворешни работи на Сенатот, републиканецот Боб Крокер побара државниот секретар Мајк Помпео да ги информира сенаторите за средбата на претседателите на САД и на Русија во Хелсинки.

Сенаторот Крокер изјави оти се надева дека Помпео ќе дојде и ќе зборува пред Комитетот следната недела.

Сенаторот Линдзи Греам од Републиканската партија рече дека сенаторите сакаат Помпео да дојде и да им каже дали имало некаква зделка, договорена за време на средбата на Путин и Трамп.

Би можело да ве интересира

Вашингтон пост: САД ќе донираат милиони вакцини против Ковид-19 од „Фајзер“

А1он

Националната гарда ќе и помага на полицијата на протестот во Вашингтон

А1он

Вашингтон подготвен за протести на приврзаници на Трамп

А1он

ВИДЕО: Нов проблем за Бајден, илјадници миграни чекаат под мост во Тексас

Париз откажа гала вечара во Вашингтон поради „избрзaниот“ договор меѓу САД и Австралија

А1он

Прв американско-црногорски економски дијалог: САД го поддржуваат влезот на Црна Гора во ЕУ

А1он