Семејството на новинарот Кашоги им прости на убијците

Од:

Семејството на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги соопшти дека им простува на неговите убијци.

„На оваа благословена ноќ од благословениот месец, се сеќаваме на Божјата изрека дека наградата кај Алах ја заслужува оној што простува и прави помирување“, напиша на Твитер синот на Кашоги, Салах.

Тој додаде дека синовите на убиениот новинар им простуваат на убијците за да заслужат награда кај Господ.

Новинарот на „Вашингтон пост“ Џамал Кашоги беше убиен во комплексот на саудискиот конзулат во Истанбул на 2 октомври 2018 година, каде тој отиде на закажана средба со цел да поднесе лични документи за венчавка.

По неколкудневно негирање, властите на Саудиска Арабија признаа дека Кашоги е убиен, а подоцна судот во Саудиска Арабија изрече смртни казни за петмина обвинети.

Би можело да ве интересира

Јеменска добитничка на Нобеловата награда за мир тврди дека е цел на саудиски медиуми

Ана Ололовска

Саудиска Арабија тројно ќе ги зголеми даноците поради Ковид-19

Ана Ололовска

Трамп и Салман го потврдија „одбранбеното партнерство“

А1он

Кинески здравствени работници ќе ги тестираат Саудијците на Ковид-19

Ана Ололовска

Саудиска Арабија ја укинува казната со камшикување

А1он

Во Саудиска Арабија ќе се менува полицискиот час поради Рамазан

А1он