Семејствата во Чешка во просек за Божик потрошиле по 1.111 евра

Од:

Семејство во Чешка во просек за Божик потрошиле по 1.111 евра, јави Чешкото радио.

Во саботата и неделата низ продавниците во Чешка потрошени се 80 отсто повеќе пари отколку за другите викенди во годината. Во споредба со претходните недели продажбите се згоелмени, бидејќи 10 отсто од Чесите купуваат подароци во последен момент.

Пред две години просечната сума потрошена од семејство за Божикните празници била околу 1.230 евра. Според статистички податоци, оваа година луѓето во таа држава потрошиле повеќе за подароци отколку за прехранбени продукти.

Би можело да ве интересира

Слободни градови од источна Европа во сојуз против популизмот

Ана Ололовска

Заев – Кубера: Очекуваме брзо донесување на одлуката за почеток на преговори на Северна Македонија со ЕУ

А1он

Заев-Бабиш: Поддршка од Чешка за позитивен исход до март за преговори со ЕУ

Антивладини протести во Чешка

Напаѓачот на болницата во Острава се самоубил

Ана Ололовска

Чешката полицијата објави фотографија од напаѓачот во болницата

Ана Ололовска

Leave a Comment

2 × one =