Семејствата во Чешка во просек за Божик потрошиле по 1.111 евра

Од:

Семејство во Чешка во просек за Божик потрошиле по 1.111 евра, јави Чешкото радио.

Во саботата и неделата низ продавниците во Чешка потрошени се 80 отсто повеќе пари отколку за другите викенди во годината. Во споредба со претходните недели продажбите се згоелмени, бидејќи 10 отсто од Чесите купуваат подароци во последен момент.

Пред две години просечната сума потрошена од семејство за Божикните празници била околу 1.230 евра. Според статистички податоци, оваа година луѓето во таа држава потрошиле повеќе за подароци отколку за прехранбени продукти.

Би можело да ве интересира

Десетина повредени лица во судар на два воза кај Прага

Ана Ололовска

Чешка трет ден по ред има над сто заразени со коронавирус

Ана Ололовска

ВИДЕО: Двајца загинати и повеќе од 30 повредени во судир на возови во Чешка

А1он

Песков: Москва сака добри односи со Прага, но не по секоја цена

Ана Ололовска

Москва прогласи двајца чешки дипломати за перосна нон-грата

Ана Ололовска

Полската војска се повлекува од чешка територија, каде била „по грешка“

А1он

Leave a Comment

13 − four =