Семејствата на починатите од коронавирус во Ломбардија бараат Фон дер Лајен и Рагнар да ја следат истрагата

Од:

Семејствата на починатите од Ковид-19 во Ломбардија, кои пред еден месец поднесоа тужба во судот во Бергамо против политичари за кои сметаат дека се одговорни за тоа што не реагирале соодветно на пандемијата, сега испратија писмо до претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен и до претседателот на Европскиот суд за човекови права, Роберт Рагнар Спано.

Семејствата бараат од нив „да го следат процесот на истрагата во Ломбардија“ затоа што сметаат дека во трагичниот биланс на пандемијата во Ломбардија има „елементи на злосторство против човештвото со кршење на Уставот на Италија и Повелбата на ЕУ за основни човекови права“.

За време на пандемијата од Ковид -19 во Ломбардија починаа 16.757 лица, претежно постари.

Би можело да ве интересира

Рекорден број новозаразени со Ковид-19 во Франција од укинувањето на блокадата

А1он

ВИДЕО: Во САД почина 7-годишно дете, најмладиот пациент заболен од Ковид-19

Горјан Грнчаровски

Холандски генетичар открива зошто сè повеќе млади умираат од Ковид-19

А1он

Голем скок на новозаразени со Ковид-19 во Италија, најмногу од крајот на мај

А1он

Дневен преглед Ковид-19: Во државите од регионот по над 100 новозаразени за 24 часа

А1он

И во Италија ново жариште на коронавирус по враќањето на тинејџери од Хрватска

А1он