Семејствата на Кадиров, Медведев и Шојгу на удар од нови санкции: Јапонија објави црна листа

Од:

Јапонија денеска ги прошири санкциите против Русија, воведувајќи ограничувања за нови руски поединци и компании, како и за стоки „поврзани со хемиско оружје“.

dobivaj vesti na viber

Јапонското министерство за финансии денеска објави нова црна листа, во која има бројни руски државјани и девет компании и организации, пренесува ТАСС.

Членовите на семејството на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, заменик-претседателот на Советот за безбедност Дмитриј Медведев и премиерот Михаил Мишустин се меѓу повеќе од 80 лица на новата листа на санкции.

Јапонското министерство за економија, трговија и индустрија на 26 септември објави дека земјата ќе ги прошири санкциите против Русија, воведувајќи забрана за извоз на стоки и материјали „поврзани со хемиско оружје“, а листата на забранети стоки ја одобри јапонската влада на 30 септември.

Санкциите наметнати од јапонската влада од почетокот на војната во Украина се однесуваат на повеќе од 800 лица од Русија, повеќе од 200 руски компании и организации и 11 банки, наведува агенцијата РИА Новости.

Би можело да ве интересира

Папата го спореди украинското страдање со нацистичка операција во Втората светска војна

А1он

Обид за атентат врз руски политичар

А1он

Песков: Американскиот воен буџет е „конфронтирачки“ кон Русија

А1он

Руски весник: Путин подготвува одговор за ограничувањето на цената на нафтата, има три опции

А1он

Столтенберг: НАТО стравува дека конфликтот во Украина ќе ескалира напролет

А1он

Украина објави два услови за завршување на војната

А1он