Селва: Северна Кореја не е способна да ги нападне САД

Од:

Северна Кореја не е способна да ги нападне САД со било кој степен на прецизност и иако нејзините ракети имаат дострел, сепак властите немаат потребна способност за раководење, изјави денеска заменик командантот на американскиот здружен Генералштаб, Пол Селва.

– Не сум убеден дека извршеното тестирање на 4 јули покажа дека тие имаат капацитет да ги нападнат САД со било кој степен на прецизност или успех, истакна Селва пред сенатскиот воен комитет.

Пјонгјанг на почетокот на месецов изврши проба на интерконтинентална балистичка ракета, за која некои експерти веруваат дека може да достигне до американските држави Алјаска и Хаваи, а можеби и до американскиот северозападен дел на Тихиот Океан.

Северна Кореја тврди дека оваа ракета може да носи голема нуклеарна боева глава.

Би можело да ве интересира

САД и Канада ограничуваат патувања од јужноафрикански држави поради новиот сој на Ковид-19

А1он

САД чекаат дополнителни податоци пред да ги затворат границите поради новиот сој на коронавирус

А1он

Американски разурнувач вплови во Црното Море

Бил Гејтс ќе финансира експериментален нуклеарен реактор

А1он

САД со највисока стапка на инфлација во октомври од 1990 година

А1он

Растот на американската економија забави во третиот квартал

А1он