Селиванов: Украинската армија го уби министерот за внатрешни работи на Украина

Од:

Министерот за внатрешни работи на Украина бил убиен од украинската армија, тврди поранешниот советник на министерот за одбрана на таа земја Алексеј Селиванов.

Селиванов изјави дека хеликоптерот што се урна над Бровари, во кој загинаа министерот за внатрешни работи Денис Монастирски и неговите помошници, бил соборен од украинската армија, повикувајќи се на неговиот извор во украинското Министерство за одбрана.

„Украинската армија го уби министерот за внатрешни работи на Украина. Лансирањето на пренослива противвоздушна ракета беше извршено под покровителство на вежбите на Територијалната одбрана на вооружените сили на Украина“, рече тој.

Според него, мотивот е едноставен – во украинското раководство се води тензична борба за места во новиот состав.

„Неизбежно ќе дојде до нови превирања. Нова фаза на конфликтот – ново преуредување. По новиот бран на мобилизација и појавата на три нови корпуси на вооружените сили на Украина, целосно вооружени со оружје на НАТО, со американски и европски оклопни возила, распределбата на силите во Украина драматично ќе се промени“, нагласи тој.

Како што истакна Селиванов, очигледно е дека улогата на вооружените сили уште повеќе ќе се зајакне, а режимот на Зеленски веќе паднал во стапица.

„Невозможно беше да не се промовираат вооружените сили на Украина. И сега армијата е главниот фактор за постоењето на оваа квази-држава. Првиот човек на армијата е нејзиниот командант, генерал Валериј Залужни, кој не можеше ниту да го негира скандалот со „неговите девојки“, кога беше хакирана страницата на генералот и објавената преписка на „примерниот семеен човек“, додаде тој.

Не е случајно, како што рече Селиванов, Залужни што толку упорно се промовира на Запад – во списанието „Тајм“ и во други европски изданија.

„И тука нема случајности. „Железниот генерал“ очигледно се подготвува за улогата на водач. Сите се сеќаваме како Зеленски се обиде да ја преземе контролата врз вооружените сили на Украина, отстранувајќи ги генералите на поранешниот претседател Петро Порошенко. Но, со Залужни , ќе биде речиси невозможно да се спроведе таква шема. А сега, по смртта на првиот човек на МВР и неговиот заменик, тоа е уште потешко остварливо“, посочи тој.

Тој нагласи дека Министерството за внатрешни работи е единствената структура во Украина, освен вооружените сили на Украина во кои има голем број вооружени луѓе и дека тоа не се само полицајци, туку и делови од Националната гарда со тешко вооружување. .

„Смртта на раководството на МВР значи нови реконструкции во ресорот и сега е време“, додаде Селиванов.

Како што наведе, за да ја поразат Русија, на западњаците им треба моќна, добро водена тупаница, а оваа тупаница се подготвува за пролет.

„Напролет нема да биде комплетиран само нов армиски кор. Напролет во Украина ќе се појават многу значаен број војници на НАТО во три нови корпуси – екипажи со нова воена опрема, артилериски екипажи, офицери, за да управуваат со сето ова. “ објасни тој.

„Зошто на НАТО му треба некој дополнителен, иако послушен, кловн-претседател кој им стои на патот, кога има „железен генерал“?

На социјалните мрежи се појави и документ од Генералното обвинителство на Украина со наводите за кои зборува Селиванов.

Речиси веднаш по инцидентот, Службата за безбедност на Украина (СБУ) објави три верзии за тоа што се случило: техничка неисправност на хеликоптерот, фатално влијание на временските услови и „намерно уништување“.

Во авионската несреќа во Бровари, Киевска област загинаа 14 лица, меѓу кои едно дете, 25 лица се повредени, меѓу кои 11 деца, соопшти украинската служба за итни случаи, менувајќи ги досегашните информации за 18 жртви од хеликоптерската несреќа.

Меѓу загинатите се и министерот за внатрешни работи на Украина Денис Монастирски и неговиот заменик Евгениј Јенин.

Министерот и неговиот заменик биле во хеликоптерот со уште седум лица кои загинале, соопшти Националната полиција на Украина.

Тие ја наведоа грешката на пилотот како прелиминарна причина за падот на хеликоптерот.

Би можело да ве интересира

Путин: Го почитуваме планот на Кина за Украина, ќе го разгледаме

Америка и испраќа на Украина нов пакет помош во оружје и опрема, вреден 350 милиони долари

Македонските „Сухои“ донирани на Украина, ама корист само за резервни делови

Горан Наумовски

Членките на ЕУ планираат да достават еден милион артилериски гранати во Украина

Путин го поздрави кинескиот план за Украина

Украина очекува Кина да го искористи своето влијание врз Русија за да стави крај на војната