Секретарот на рускиот Совет за безбедност: Западот ја направи Украина воен камп

Од:

Секретарот на рускиот Совет за безбедност, Николај Патрушев, изјави дека НАТО е страна во војната во Украина, пренесува новинската агенција Интерфакс.

Патрушев, поранешен шеф на ФСБ, кој беше секретар на Советот за безбедност од 2008 година, е познат како близок пријател на Владимир Путин.

Владиниот весник „Росијскаја газета“ ја цитираше изјавата на Патрушев: „Всушност, земјите од НАТО се страни во конфликтот. Тие ја претворија Украина во еден голем воен камп. Тие испраќаат оружје и муниција на украинските војници, давајќи им разузнавачки информации“.

Тој претходно го обвини Западот за бројни заговори, вклучително и „создавање империја на лаги, вклучително и понижување и уништување на Русија“, како дел од наводниот план за „намалување на светската популација“.

Би можело да ве интересира

Путин: Русија сигурно ќе победи во војната во Украина

(ВИДЕО) Нов напад на рускиот град Белгород, дрон падна на улица

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Руски пратеник: Ајде да ја уништиме Британија, тогаш ќе разговараат со нас

Катерина Павлова-Николовска

Москва: Спречен е обид на Киев да изврши терористички напад врз цивилно население, убиени се 30 терористи

Горан Наумовски

По денешните напади во Украинка се огласија легијата „Слобода на Русија“ и рускиот Волонтерски корпус

Горан Наумовски

Политичар на руска телевизија повика на соборување на Путин и подобрување на односите со ЕУ

Горан Наумовски