Секој четврти жител на Њу Делхи веројатно веќе прележал Ковид-19

Од:

Речиси секој четврти жител на индиската престолнина Њу Делхи веројатно бил заразен со коронавирус, покажуваат резултатите од серолошките тестови (тестови за антитела) што ги спроведуваат здравствените власти.

Индискиот национален центар за контрола и спречување болести тестирал примероци од крв од 21.387 жители на Делхи. Откриено е дека дури 23,48 отсто од нив имаат антитела на Ковид-19, што укажува дека во минатото биле изложени на коронавирус, јави Си-Ен-Ен.

Според најновите податоци, досега во Њу Делхи се пријавени 125.096 случаи на заразени со вирусот, што е помалку од 1 отсто од нејзината популација. Со околу 16,78 милиони луѓе кои живеат во Њу Делхи, според серолошките тестови, од коронавирусот се заразени околу четири милиони.

Њу Делхи е најтешко погодениот град од коронавирус во Индија, иако пандемијата се шири многу брзо и во другите делови на земјата. Во последните 24 часа, во Индија се пријавени 37.724 нови случаи на заразени со коронавирус.

Индија, со повеќе од 1.19 милиони случаи, е трета земја во светот по бројот на заразени, по САД и Бразил.

Би можело да ве интересира

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он

Прогласен карантин во најголемите градови во Велс

А1он

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни несакани дејства

А1он

Борисов: Нема да ги затвораме градовите и да воведуваме нови ограничувања за луѓето

Горјан Грнчаровски

Пациентите кои немаат Ковид-19, а се на интензивна нега во грчките болници, доколку е потребно ќе се префрлаат во приватни клиники

Ана Ололовска