Секој четврти Русин веќе е отпорен на ковид-19, тврди функционерката Попова

Од:

Нивото на колективниот имунитет против Ковид-19 во Русија достигнал 26%, и покрај релативно ниската стапка на инфекција во споредба со другите земји, изјави денеска шефицата на Руската федерална служба за надзор на заштитата на правата на потрошувачите и благосостојбата на луѓето (Роспотребнадзор), Ана Попова.

„Во моментов, гледаме дека постои имунитет на стадо, а неговото ниво во земјата е околу 26%,“ рече Попова, која додаде дека бројката е највисока во големите градови, поради „специфичните одлики на епидемискиот процес.“

„Максималните бројки на колективен имунитет кај децата достигнуваат до 42 отсто, кај прегледаните деца под шест години, и до 38 отсто кај децата од 7 до 13-годишна возраст – возрасна група кај која се забележани најмалку случаи на заразување и тешки симптоми,“ вели Попова.

Нашата економија функционира, сите индустрии функционираат, научивме да работиме и развивме имунитет на стадо и покрај релативно ниската стапка на инфекција во споредба со другите, рече функционерката за време на сесија на владиното кризно тело за борба против пандемијата, во кое членуваат водечките епидемиолози и вирусолози од земјата.

Според Попова, Русија во моментов е на 60-то место во светот според бројот на заразени на 100.000 жители.

Би можело да ве интересира

Србија денеска добива 100 илјади нови дози од руската вакцина Спутник

Катерина Павлова-Николовска

Руската опозиција со собир ќе ја одбележи годишнината од убиството на Борис Немцов

Русија ќе ја понуди вакцината „Спутник В“ во форма на спреј за нос

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Рамбо Амадеус излезе од болница откако прележа Ковид-19: Не се опуштајте!

Жарко Настоски

Американски дипломати во Кина анално тестирани за корона, Пекинг вели: било по грешка

Жарко Настоски

Основачите на Бионтек ќе го добијат највисокиот орден на Германија

Ана Ололовска