Седуммина загинати во песочна бура што ги зафати Ирак и Сирија

Од:

Силни песочни бури уште еднаш го зафатија ирачкиот главен град Багдад, создавајќи портокалова магла, и притоа однесоа неколку животи во соседна Сирија, соопштија денеска активисти, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Седум лица загинаа во источна Сирија, меѓу кои и две деца, соопшти денеска Сирискиот Центар за мониторинг на човековите права.

Силниот ветар корнеше дрвја и предизвика прекин на електричната енергија во провинцијата Деир ал Зур, додаде ДПА.

Во Ирак, повторните песочни бури предизвикаа тешкотии со дишењето кај стотици луѓе.

Ирачкото Министерство за здравство соопшти дека 2.000 пациенти биле пренесени во болниците. Амбулантни возила се распоредени низ целата земја за да им помогнат на луѓето во опасност од задушување, јави државната агенција ИНА.

На 5 мај, песочната бура во различни делови на Ирак предизвика најмалку 5.000 случаи на респираторни проблеми, соопшти ирачкото Министерство за здравство.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Франција репатрираше група жени и деца од кампови на ИД во Сирија

ОН: Над 300 илјади цивили убиени во Сирија за време на десетгодишниот конфликт

А1он

При американски напад во Сирија убиен екстремистички лидер

Ана Ололовска

ИД ја презеде одговорноста за вчерашниот смртоносен напад во Сирија

Ана Ололовска

Ирак: Без политичко мешање во одлуките на ОПЕК

Ана Ололовска

Терористите побегнаа од затвор кој е под контрола на сириските Курди

Ана Ололовска