Седумдесет поранешни американски генерални бараат Трамп да не води војна со Иран

Од:

Седумдесет поранешни американски воени претставници испратија писмо до претседателот Доналд Трамп на аналитичкиот портал “War on rocks”, во кое тие го повикуваат да не дозволи тензии со Иран.

Тие истакнуваат дека Трамп има овластување да го намали нивото на тензии на Блискиот Исток. Воениот конфликт со Иран скапо ќе ги чини САД, нагласуваат тие.

Во писмото се вели дека Трамп треба да покаже „државна зрелост и мудрост” со цел да спречи ескалација што би можела да има лош ефект врз позицијата на земјата.

Би можело да ве интересира

Кина возврати на воведените царини од САД

Сара Сандерс ангажирана во „Фокс Њус“

Путин со инструкции за соодветен одговор на САД

Ана Ололовска

Зариф во Париз на средба со Макрон за иранскиот нуклеарен договор

Ана Ололовска

Сандерс го претстави „Green New Deal”, планот за борба против климатските промени

Ана Ололовска

Ри Џонг-хо: Подготвени сме за дијалог, но и за конфронтации со САД

Ана Ололовска