Седумдесет отсто од Израелците ја примиле првата доза на вакцината

Од:

Повеќе од 70 проценти од луѓето постари од 16 години во Израел ја примија својата прва доза вакцина против Ковид-19, изјави денеска министерот за здравство Јули Еделштајн.

Еделштајн на Твитер напиша дека 4.456.000 луѓе ја примиле својата прва доза вакцина, од кои 3.076.000 примиле и втора вакцина.
Во понеделникот беа пријавени 4.677 нови случаи на коронавирус.

Израел во моментов е во процес на отворање на училиштата, забавната индустрија и продавниците.

Од неделата, земјата презентираше стимулации за луѓето кои се вакцинирале против Ковид-19, така што Израелците кои ги примиле двете дози на вакцина ќе можат да посетуваат спортски центри, театри, музеи и хотели.

Притоа, тие мора при влегување да покажат потврда за вакцинација, таканаречена „зелена пропусница“.

Општината Тел Авив денеска соопшти дека ќе го прослави враќањето на културниот сектор, кој речиси целосно беше затворен во поголемиот дел од годината, со организирање концерт во среда за постарите жители кои се вакцинирани.

Министерството за здравство укажува дека вакцината на „Фајзер/БиоНТек“ е многу ефикасна.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Мистериозна експлозија на израелски брод, обвинувања кон Иран

Русија ќе ја понуди вакцината „Спутник В“ во форма на спреј за нос

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Рамбо Амадеус излезе од болница откако прележа Ковид-19: Не се опуштајте!

Жарко Настоски

Американски дипломати во Кина анално тестирани за корона, Пекинг вели: било по грешка

Жарко Настоски

За вакцинација и натаму ќе се пријавува преку матичните лекари, вели Филипче

Жарко Настоски

Австрија сака да ја купи руската вакцина, Курц се слушнал со Путин

Жарко Настоски