Себастијан Курц доби син

Од:

Лидерот на австриската Народна партија (ОВП), Себастијан Курц денеска стана татко.

Поранешниот канцелар на социјалните мрежи јави дека неговата девојка Сузана утринава се породила и родила син.

„Пресреќни сме и благодарни. Сузана и бебето се добри и со нетрпение ги очекуваме убавите заеднички задачи и нашиот прв Божик во тројка. Му благодариме на медицинскиот персонал во болницата за срдечната грижа”, напиша Курц на Фејсбук.

Курц во моментов е шеф на пратеничкиот клуб на ОВП во парламентот, откако минатиот месец поднесе оставка од функцијата канцелар на владата, по истрагата што против него ја отвори Обвинителството за економски криминал и корупција.

Неодамна му беше укинат и пратеничкиот имунитет.

Би можело да ве интересира

Курц основал сопствена компанија во Австрија

А1он

Себастијан Курц си најде нова работа: Ќе заработува половина милион евра годишно

Ана Ололовска

Курц се откажа од 75.000 евра од државата, зема куса „бејби пауза“, па заминува на работа во приватниот сектор

Курц се повлекува од политиката

Ана Ололовска

Австриското обвинителство побара укинување на имунитетот на Себастијан Курц

ВИДЕО: Себастијан Курц поднесе оставка

Катерина Павлова-Николовска