Се зголемува бројот на жртвите во Газа – убиен е еден од водачите на Исламскиот џихад

Од:

Израелската армија уби еден од водачите на палестинската група Исламски џихад во Појасот Газа, соопштија денеска израелските власти.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за Калид Мансур, кој беше убиен во израелски воздушен напад во градот Рафах, објави „Тајмс оф Израел“. Како што додава израелскиот весник, тој бил од ист ранг како Тајсер Џабари, командантот на терористичката група во северниот дел на Газа, кој беше убиен во петокот, исто така во воздушен напад.

Мансур сакал да изврши противтенковски ракетен напад и е одговорен за бројни ракетни напади врз Израел, додаваат официјалните лица.

Бројот на загинати во израелските напади врз Појасот Газа се искачи на 24, додека 203 лица се повредени, објави каналот „Скај њуз Арабија“, повикувајќи се на Министерството за здравство од Газа.

Прес-службата на израелската армија претходно објави дека Израел во петокот започна операција чија цел е палестинската радикална група Исламски џихад во Газа.

Би можело да ве интересира

Голем пресврт: Израелскиот премиер ја поддржа идејата за палестинска држава

Сирија: Израел го нападна аеродромот во Дамакс, загинаа пет војници

Млад Палестинец убиен на Западниот Брег

Ана Ололовска

Во судири на Западниот Брег убиени двајца Палестинци и израелски офицер

Ана Ололовска

Лапид-Шолц: Израел е дел од решението на европските проблеми со гасот

А1он

Претседателите на Германија и Израел го посетија нацистичкиот логор Берген-Белсен