Се зголемува бројот на жртвите од земјотресот во Авганистан

Од:

Бројот на загинати луѓе во земјотресот регистриран во југоисточниот дел на Авганистан се искачи на 1.150, објавија денеска авганистанските медиуми.

dobivaj vesti na viber

При земјотресот најмалку 1.600 луѓе се повредени, а делумно или целосно уништени се околу 10.000 куќи.

Авганистанските власти денеска, два дена по големиот земјотрес, ја прекинаа потрагата по преживеаните.

Сè уште не е познато колку луѓе се под урнатините, поради што се стравува дека бројот на жртвите би можел да биде поголем.

На 22 јуни земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди авганистанската југоисточна покраина Пактика.

Канцеларијата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања процени дека загинале 770 луѓе.

Хуманитарните организации Црвен крст и Црвена полумесечина и Светската програма за храна испратија храна, шатори и вреќи за спиење до најзагрозените семејства во провинцијата Пактика.

Помош испратија испрати ја Пакистан, Иран и Катар, а најавија помош и Европска Унија, Тајван, Јужна Кореја, Кина, Германија, Норвешка и други држави.

Но голем број земји не сакаат да комуницираат со талибанската Влада и затоа помошта ќе биде испраќана преку агенциите на ОН.

Би можело да ве интересира

Најмалку 155 деца загинаа при земјотресот во Авганистан

Ана Ололовска

По земјотресот пристигнува помош во Авганистан

Ана Ололовска

ОН: Немаме капацитет да му помогнеме на Авганистан

А1он

Хронологија: Најсмртоносни земјотреси во Авганистан во последните две децении

Ана Ололовска

ВИДЕО: Смртниот биланс од катастрофалниот земјотрес се искачи на 950 лица

Ана Ололовска

ВИДЕО: Над 280 загинати и 600 повредени во силниот земјотрес во Авганистан

Ана Ололовска