Се зголемува бројот на турски граѓани кои се враќаат од други европски држави во Турција

Од:

Тенденцијата на миграција на турски граѓани во Европа почната во 60-те години од минатиот век, сега е обратна – меѓу 2009 и 2011 година речиси 100.000 Турци кои живееле во Германија се вратиле во Турција.

– Бројот на оние кои се вратиле во Турција е поголем од оние кои емигрирале во Германија, изјави турскиот вицепремиер Бекир Боздаг.

Тој додава дека истата ситуација е регистрирана и во други европски држави и потенцира дека економската криза во Европа е фактор што ја засега таа тенденција.

– Политичката, економската и административната стабилност како и постоењето промени во секоја сфера во Турција исто така се фактори кои придонесуваат за таа тенденција, додава Боздаг.

Би можело да ве интересира

Ердоган во Турција тужи грчки новинари поради навредливата насловна страница

А1он

Европски центар за дрога: Кокаинот се повеќе достапен во Европа

Ана Ололовска

Турција ја обвини ЕУ за двојни стандарди

Ана Ололовска

Дендиас: Турција да даде опипливи знаци на почитување на меѓународното право

Ана Ололовска

САД: Мапата на грчкиот континентален појас нема правно значење

Ана Ололовска

Фигаро: Ако му дозволиме на Ердоган да напредува, Балканот и Медитеранот ќе западнат во хаос

Ана Ололовска

Leave a Comment

11 − 2 =