Се затвораат училишта поради загадениот воздух во Њу Делхи

Од:

Основните училишта во Њу Делхи од утре ќе бидат затворени, а се разгледува и ограничување на патниот сообраќај, бидејќи во главниот град на Индија и понатаму е високо нивото на загадување на воздухот, соопштија денеска властите.

„Од утре ги затвораме сите основни училишта во Њу Делхи. Ги укинуваме и училишните активности на отворено“, соопштија од надлежното Министерство на прес-конференција, додавајќи дека поради загадувањето се разгледува и ограничување на сообраќајот на патиштата.

Одлуката следува откако загрижени родители и еколози на социјалните мрежи ги повикаа властите да размислат за влијанието на загадувањето врз децата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Се урнаа два авиона на индиските воздухопловни сили, еден пилот загина

Ана Ололовска

Јапонија и Индија одржаа прва заедничка вежба со борбени авиони

Ана Ололовска

Град во Индија почна да тоне поради непланската градба

А1он

ВИДЕО: Човек од Индија сакал да влезе во воз кој веќе тргнал, за малку не бил згмечен

Ана Ололовска

Индискиот производител на сируп го прекинува производството по смртта на 19 деца

А1он

Најмалку осум лица загинаа во стампедо на политички митинг во Индија

А1он