Се запали камион со 17 тони какао на автопат во Германија

Од:

Камион со 17 тони какао се запали денеска на автопатот во близина на Грабов, помеѓу Берлин и Хамбург во Германија, предизвикувајќи привремено да се затвори патот, соопшти полицијата. Возачот не е повреден.

Причината за пожарот сеуште се истражува, но полицијата вели дека тоа е најверојатно техничка грешка во камионот.

Властите велат дека штетата е проценета на стотици илјади евра, вклучувајќи ја и оградата во која камионот удри.

Би можело да ве интересира

Сериозна ситуацијата со пожарот во Охрид, заседава кризниот штаб

Дебата во Германија: Одат ли бегалците „на одмор“ во својата татковина и треба ли поради тоа да им се укине статусот?

ВИДЕО: Пожар во селото Опеница, чадот се шири кон Охрид

Татјана Ташкова

Пожари опустошија речиси милион хектари во Боливија

СЕК ја казни „Дојче банк“ оти вработувала роднини на државни чиновници во Кина и Русија

Ана Ололовска

Меркел: Г-7 не може да молчи пред пожарите во Амазонија

Ана Ололовска