Се уште нема пресврт во епидемијата со коронавирусот, тврди Политбирото на КП на Кина

Од:

Се уште не е дојден пресвртот во епидемијата со коронавирусот во Кина и ситуацијата во провинцијата Јубеи и натаму останува тешка и сложена, соопшти денеска Политбирото на кинеската Комунистичка партија, со кое претседаваше кинескиот претседател Си Џинпинг, пренесе кинеската државна телевизија.

Влијанието на епидемијата од коронавирусот врз кинеската економија е очигледно, но долгоричниот раст на економијата не се менува, наведе Политбирото, пренесуваат британските медиуми.

На состанокот било кажано дека кинеската фискална политика ќе биде проактивна и поефикасна, а монетарната политика пофлексибилна.

Во соопштението се додава и дека владата ќе ги отфрли сите системски фискални ризици.

Би можело да ве интересира

Британија не прима патници од Индија поради коронавирусот

Жарко Настоски

Белград: Бебе старо само неколку дена почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Светот останува во вонредна состојба поради пандемијата

Жарко Настоски

Кон: Изборот е меѓу вакцината или вирусот – што подолго размислуваш, ќе згрешиш и ќе го избереш вирусот

Жарко Настоски

СЗО: Ковид-пасошите дискриминираат

Жарко Настоски

Бугарија нема да ја дава вакцината „АстраЗенека“ на жени под 60-годишна возраст

Жарко Настоски