Се урна руски тренажен авион, пилотите безбедно слетале со падобрани

Од:

Руското Миностерство за одбрана соопшти дека авион за обука Л-39 од чешко производство имал несреќа во југозападниот дел на Краснодарската Област, при што двата членови на екипажот не се повредени.

– Авионот за обука Л-39 имаше несреќа за време на тренингот, а двајцата членови на екипажот го напуштија леталото со падобран и не се повредени, се наведува во соопштението на руското Министерство за одбрана.

Тренашниот авинот се урнал во ненаселено место.

Авион од истиот модел во Краснодарската Област се урна за време на пробен лет во 2018 година.

Би можело да ве интересира

Во Москва повеќе од 60.000 доброволци за руската вакцина

Ана Ололовска

По два месеца во Русија повторно над 6.000 новозаболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Поплави во рускиот регион Хабаровск

Ана Ололовска

Путин: На руското оружје му нема рамно во светот

А1он

ВИДЕО: Москва погодена од ураган

Ана Ололовска

Руски авион МиГ-31 пресретна два американски бомбардери над Берингово Море

Ана Ололовска