Се разгледува формиање трибунал за странските џихадисти од ИД во Сирија и во Ирак

Од:

Експерти од неколку европски земји разговараа денеска во Шведска за можноста за формирање меѓународен трибунал за странските милитанти на ИД во Сирија и Ирак.

-Не треба да има имунитет за убиства, терористички злосторства, воени злосторства или злосторства против човештвото, и тоа важи за сите страни во конфликтот, изјави Микаел Дамберг, министер за внатрешни работи на Шведска.

Дамберг рече дека в петок ќе ги информира своите колеги од Европската унија за исходот од состанокот, јави ДПА.

-Дискусиите беа исто така неопходни за земјите во тој регион, додаде Дамберг.

Холандија, една од земјите учеснички, на денешната седница објави дека планира да биде домаќин на министерската конференција во Њујорк на маргините од Генералното собрание на ОН во септември.

Би можело да ве интересира

Еспер: Американските војници од Сирија ќе бидат стационирани во западен Ирак

Ана Ололовска

При напад на курдските сили во Сирија загина еден турски војник

Ана Ололовска

Турција сака два милиони бегалци да ги врати во северна Сирија

Ана Ололовска

Сириски демократски сили: Дозволете евакуација, па ќе се повлечеме

Ана Ололовска

Ердоган: Ќе разговарам со Путин за Сирија во Сочи

Ана Ололовска

Руска делегација на средба со Асад

Ана Ололовска