Се расипа најголемиот брод на НАТО тежок 65.000 тони

Од:

Носачот на авиони на Кралската морнарица „Принцот од Велс“ се расипа само еден ден откако отплови од англиското пристаниште Портсмут, на четиримесечна мисија во САД, пишува  „Гардијан“.

Воениот брод тежок 65.000 тони остана заглавен во близина на британскиот остров Вајт, а воените техничари ги истражуваат причините за дефектот, изјави портпаролот на кралската морнарица.

„Принцот од Велс“ е најголемиот британски воен брод и најголемиот носач во флотата на НАТО, и ова не е првпат да има проблеми.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: НАТО со честитка за Денот на независност на Македонија

Бауер: Од влезот во НАТО, Северна Македонија презеде важни чекори за спроведување на своите одбранбени реформи

Османи по изјавата на Вучевиќ: Очекуваме појаснување од министерот за одбрана на Србија

Предраг Петровиќ

Галузин: НАТО работи на сценарио за употреба на нуклеарно оружје против Русија

Драшковиќ: Омразата кон САД и НАТО е поголема во Србија отколку во Северна Кореја и Иран

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Гори товарен брод со 3.000 автомобили: Има мртви, неколкумина се повредени

Горан Наумовски