Се појави уште еден укажувач против Трамп

Од:

Во покренатиот процес за отповикување на американскиот претседател, Доналд Трамп, дојде до ново изненадување откако се појави втор укажувач, соопштија адвокатите што го претставуваат првиот укажувач.

Адвокатот, Марк Заид, изјави дека личноста изнела дополнителни информации за обидите на претседателот Доналд Трамп да изврши притисок врз украинскиот претседател, Володимир Зеленски, за да го испита неговиот политички ривал, поранешниот потпретседател и можен демократски претседателски кандидат во 2020, Џо Бајден.

Би можело да ве интересира

Почнува историското судење за импичмент на Доналд Трамп

А1он

Познати адвокати, обвинители, професори – составен тимот на Трамп за импичментот

А1он

Трамп: Хамнеи да внимава што зборува

Процесот за отповикување на Трамп продолжува во вторник

Предраг Петровиќ

Започна седницата во Сенатот за импичмент на Трамп

Предраг Петровиќ

„Гардијан“: Трамп сака да избегне натамошна воена конфронтација со Иран

А1он