Се очекува Трамп денеска да ја прогласи иранската Револуционерна гарда за терористичка организација

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп планира да ја прогласи иранската Револуционерна гарда за „странска терористичка организација“, а неименувани американски функционери потврдија дека овој чекор без преседан со кој Белата куќа го зајакнува притисокот врз Техеран би можел да биде објавен уште денеска.

Овој чекор на Трамп би можел да има големи последици врз американскиот персонал и политиката на САД на Блискиот исток и во други подрачја.

Оваа информација првпат беше објавена во саботата по што претседавачот со Комитетот за национална безбедност на иранскиот Парламент Хешматолах Фалахатпишех изјави дека Иран би можел да ја стави американската армија на списокот со терористи ако Вашингтон ја прогласи елитната иранска Револуционерна гарда за странска терористичка организација.

– Ако Револуционерната гарда биде ставена на американскиот список на терористички групи, ние армијата на таа земја (САД) ќе ја ставиме на црната листа на терористи веднаш со Даеш (Исламска држава)”, напиша Фалахатпишех на Твитер.

Би можело да ве интересира

Олдрин: Луѓето да се вратат на Месечината и да одат на Марс

Најмалку шест лица починале поради горештините во САД

ВИДЕО: Додека нобеловка зборуваше за нејзините мртви родители Трамп ја праша„Каде се тие сега?“

Татјана Ташкова

Иран: Членовите на екипажот од британскиот танкер се на безбедно и со добро здравје

Помпео разочаран од руско-турскиот договор за С-400

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Иран објави видео снимка од запленувањето на Британскиот танкер

Татјана Ташкова