Се бара потврда од Русија за рекордните 38 степени измерени во Сибир

Од:

Светската метеоролошка организација (СМО) побара од руските власти да ја потврдат веста за рекордната температура од 38 степени Целзиусови што наводно била регистрирана во Сибир, јавуваат агенциите.

Научниците подолго време предупредуваат дека глобалното затоплување им се заканува на руските сибирски пространства, но информациите за жештината во регионот кој обично е замрзнат во поголемиот дел од годината, се посебно загрижувачки.

Температурата била забележана на 21 јуни во Верхојанск, град што се наоѓа во рамките на Арктичкиот круг, пренесуваат медиумите, потсетувајќи дека Северниот пол се затоплува двојно побрзо од глобалниот просек и дека пролетта во Сибир годинава беше невообичаено топла.

СМО, чие седиште е во Женева, одговорот од руските власти го очекува во рок од неколку дена, а потоа и самат ќе почне со проверки за да утврди дали температурата во Сибир е највисока досега регистрирана во тој дел од планетата.

Би можело да ве интересира

Чадот од пожарите во Сибир стигна до Северниот пол

А1он

ВИДЕО: Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Ана Ололовска

Исландските глечери се намалуваат многу брзо, им се заканува целосно исчезнување

Ана Ололовска

Во Сибир исчезна лекарот кој го лекуваше Навални

Катерина Павлова-Николовска

Светот е на пат да се самоуништи, предупреди Папата

Жарко Настоски

Седуммина загинати во пожар во дом за стари лица во Сибир

Ана Ололовска