СБ на ОН утре ќе расправа за ситуацијата во нуклеарната централа „Запорожје“ во јужна Украина

Од:

Советот за безбедност на ОН утре ќе одржи итен состанок на кој ќе се разговара за ситуацијата во нуклеарната централа „Запорожје“ во Украина, додека Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на инсталацијата.

dobivaj vesti na viber

Извори блиски до кинеското претседателство со Советот за безбедност изјавија дека состанокот е закажан за 11 август во 15 часот по локално време.

Други дипломатски извори наведуваат дека средбата на претставниците на 15-те земји членки на Советот за безбедност ќе се одржи утре попладне на барање на Русија.

Русија има право на вето, како и постојаните членки на Советот за безбедност на ОН, а тоа се Кина, САД, Франција и Велика Британија.

Најмалку 14 лица загинаа во неодамнешните воздушни напади во близина на нуклеарната централа „Запорожје“ што од март е под руска контрола.

Групата седум индустриски најразвиени земји во светот (Г7) денеска ја обвини Русија дека го загрозува регионот околу Запорожје и побара атомската централа да биде вратена под ингеренции на украинските власти.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Путин призна: Ги мобилизираме и земјоделците

А1он

Илјадници Руси чекаат повеќе од 16 часа за влез во Монголија

А1он

Песков: Русија останува подготвена да преговара со Украина

А1он

Шефот на регионот Херсон: Граѓаните мирно избраа присоединување кон Русија

А1он

Да избегне конфликти, Грузија на руските граѓаните ќе им овозможи да ја преминат границата и пешки

А1он

Песков: Оштетувањата на гасоводите „Северен тек “ можеби биле предизвикани од саботажа

А1он